سربروس کاشان اسلامی انتخابات داوطلبان شورای اسلامی

سربروس: کاشان اسلامی انتخابات داوطلبان شورای اسلامی انتخابات شوراهای اسلامی اصفهان اخبار انتخابات96

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی از موضع‌گیری قاطع رئیس‌جمهور در قبال بیانات ترامپ قدردانی می‌کنیم / رییس قوه قضاییه

به گزارش ایسنا، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت شهادت حضرت امام سجاد (ع)، یکی از عالی ترین راههای قرب به ساحت حق تعالی را «دعا» دانست

از موضع‌گیری قاطع رئیس‌جمهور در قبال بیانات ترامپ قدردانی می‌کنیم / رییس قوه قضاییه

رییس قوه قضاییه: از موضع گیری قاطع مدیر جمهور در قبال بیانات ترامپ قدردانی می کنیم

عبارات مهم : مرکزی

به گزارش ایسنا، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت شهادت حضرت امام سجاد (ع)، یکی از عالی ترین راههای قرب به ساحت حق تعالی را «دعا» دانست و با اشاره به ادعیه گردآوری شده است از امام زین العابدین (ع) در قالب صحیفه سجادیه تصریح کرد: مجموعه ادعیه منسوب به «حضرت علی ابن الحسین (ع)» سرشار از معارف الهی است و علماء و بزرگان شیعه در طول تاریخ تا صحیفه پنجم را نیز تدوین کرده اند که این دعاها به علت دارا بودن مضامین بلند معرفتی و اموزش ادب انسان در پیشگاه حق تعالی عالی ترین ذخیره جهت شیعیان و همه مسلمانان است.

از موضع‌گیری قاطع رئیس‌جمهور در قبال بیانات ترامپ قدردانی می‌کنیم / رییس قوه قضاییه

رئیس قوه قضاییه انس با خدا را بالاترین نعمت توصیف کرد و افزود: امیدواریم با تأمل در مضامین عمیق ادعیه و بهره مندی از آنها بتوانیم تقرب الی الحق بیابیم و با فاصله گرفتن از اشتغالات و روزمرگی ها، حالت تخصیص داده شده است به حق و انس با او را در خود تقویت کنیم.

آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به بیانات اخیر دونالد ترامپ مدیر جمهور آمریکا راجع به استراتژی تازه این کشور در قبال ایران، اظهار کرد: سخنان مدیر جمهور آمریکا نشانگر شخصیت نامتعادل، غیرمنطقی، نادان، فحاش و بذیّ اللسان او بود. هرآنچه از رذائل در دیگران وجود داشته در شخصیت این فرد، یکجا جمع است.

به گزارش ایسنا، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت شهادت حضرت امام سجاد (ع)، یکی از عالی ترین راههای قرب به ساحت حق تعالی را «دعا» دانست

رئیس قوه قضاییه با اشاره به گزافه گویی های ترامپ علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: مدیر جمهور آمریکا بخشی از نیروهای مسلح رسمی یک کشور را، فاسد و تروریست می خواند و این نشانگر نادانی اوست لیکن باید این احتمال را بدهد که در مورد نیروهای نظامی کشورش نیز ممکن است چنین سخنی گفته شود. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تمام طول انقلاب و نیز در دفاع مقدس یک نیروی خاص، فداکار، ایثارگر و از جان گذشته جهت کشور بوده است و امروز نیز این شاخصه هایش جهت مردم، ملموس است.

آملی لاریجانی با بیان اینکه سردمداران کفر از ضرباتی که بابت مجاهدت های سپاه در سوریه و عراق خورده اند ناراحت هستند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی در بحبوحه پیشروی های گروه تروریستی داعش به کمک برادران خود در سوریه و عراق شتافت و با مجاهدت های این رزمندگان، بنیان داعش در آستانه ریشه کن شدن هست. همین امر موجب ناراحتی کشورهای سلطه قرار داده شد لیکن آنها خود داعش را با اغراض متفاوت ایجاد کرده اند و با یک ائتلاف ظاهری مدعی مبارزه با داعش شدند در حالیکه از این گروه تروریستی حمایت همه جانبه می کردند. اعتراف به خلق داعش به وسیله خود آنها در سخنان آقای ترامپ در وقت انتخابات به کرّات آمده بود. از سوی دیگر اعلام کردند که بیست سال وقت جهت مبارزه با داعش و نابودی آن مورد نیاز است در حالیکه جمهوری اسلامی با حمایت از برادران خود در سوریه و عراق در کمتر از 2 سال داعش را در آستانه نابودی قرار داده است و واضح است که این جهت حامیان تروریست ها قابل تحمل نیست.

رئیس قوه قضاییه گفت: از هنگامی که که مقاومت در سوریه و عراق به موفقیت های بزرگ دست یافت، موضع گیریها علیه کشور عزیزمان ایران شدت یافتن شد و در مورد عملکرد ما در منطقه سخن می گویند در حالیکه باید از آنان پرسید ما که ساکن منطقه هستیم، شما در این منطقه چه می کنید؟ از هزاران کیلومتر آن طرف تر به این منطقه آمده اید و پایگاه نظامی زده اید، با فروش سلاح های خود خزانه ملت ها را خالی می کنید و متأسفانه بعضی سران کشورهای منطقه نیز بی توجه به منافع خود و دنیا اسلام با شما همکاری می کنند، 350 میلیارد دلار اسلحه در منطقه فروخته اید و حال در مورد موشک های ما که جهت دفاع در برابر سلطه گری ها و زیاده خواهی های شما توسعه یافته، سخن می گویید؟ شما چه کاره اید که بخواهید چنین اظهاراتی را علیه جمهوری اسلامی داشته باشید؟ همین تصویر العمل های جنون آمیز شما نشان می دهد که نقشه هایی در سر دارید و اینک از خنثی شدن توطئه هایتان عصبانی هستید.

از موضع‌گیری قاطع رئیس‌جمهور در قبال بیانات ترامپ قدردانی می‌کنیم / رییس قوه قضاییه

آملی لاریجانی با بیان اینکه آمریکاییها در مسئله برجام نشان دادند که قابل اعتماد نیستند و آبروی خود را بیش از پیش در سطح دنیا بردند، تصریح کرد: البته پیشتر نیز مقام معظم رهبری و هم بعضی مسئولان نسبت به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا هشدار می دادند ولی خوشبختانه امروز جهت دنیا و حتی جهت خود آمریکایی ها روشن شده است است که دولت این کشور قابل اعتماد نیست و حتی بعضی از اعضای هیئت حاکمه آمریکا نیز به آقای ترامپ اعتراض می کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه بسیاری از ملتها از جمله ملت کشور عزیزمان ایران طعم کارها آمریکا نظیر طراحی کودتاها و تحریم ها را چشیده اند، اظهار کرد: نشانه شما بعد از استقرار انقلاب اسلامی، از بین بردن این نظام بود ولی مردم ما همت کردند و در طول این سالها با ایستادگی پای انقلاب و آرمانهای خود، پاسدار نظام جمهوری اسلامی بودند. در حال حاضر نیز براثر همین بیانات نامربوط شما، بیش از گذشته در مقابلتان خواهند ایستاد و برایشان آشکارتر می شود که مقابله با شیطان بزرگ از ابتدا صحیح بوده است لیکن دولت ایالات متحده به هیچ تعهدی در هیچ کجا پایبند نیست. اگر بنا باشد با رفت و آمد مدیر جمهورها همه تعهدات عوض کردن کند دیگر مسئولیت دولتها و تعهدات بین المللی آنها چه جایگاهی خواهد داشت؟

به گزارش ایسنا، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت شهادت حضرت امام سجاد (ع)، یکی از عالی ترین راههای قرب به ساحت حق تعالی را «دعا» دانست

آملی لاریجانی با بیان اینکه بیانات و موضع گیریهای اخیر مقامات آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران فرصتی جهت انسجام هرچه زیاد مردم و مسئولان تحت رهبری های داهیانه مقام معظم رهبری هست، تأکید کرد: عالی ترین کار در قبال این قبیل اظهارات، اتکا به نیروهای داخلی هست. آنها در پی فروپاشی اقتصادی کشور عزیزمان ایران هستند و تنها راه مقابله با آن، اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی هست. آقای ترامپ در مقام اعتراض به تصویب برجام می گوید «درست زمانی که جمهوری اسلامی در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار داشت قرارداد برجام امضا شد»که باید به نحوه درک و فهم آنها از نظام و مردم ما خندید.

رئیس دستگاه قضا افزود: جمهوری اسلامی در زمانی که کمترین توان مالی را داشت و گرفتار جنگ تحمیلی بود، ایستادگی کرد و دچار فروپاشی نشد، چگونه حال که در عالی ترین دوران خود از نظر توانمندی و اقتدار قرار دارد، در حال فروپاشی بوده است؟ جای تأسف است که اینقدر هم قدرت تشخیص ندارید. با وجود همه ابزارها و ساز و کارهای جاسوسی که در اختیار دارید، خداوند نمی گذارد به فهم درستی از ملتها برسید و این به علت خوی استکباری دائمی شماست.

از موضع‌گیری قاطع رئیس‌جمهور در قبال بیانات ترامپ قدردانی می‌کنیم / رییس قوه قضاییه

آملی لاریجانی گفت: اسلاف آقای ترامپ زرنگ تر بودند و لااقل با حفظ ظاهر، دست چدنی خود را داخل دستکش مخملی پنهان می کردند ولی این فرد کاسب کار ظاهراً فقط با اصطلاحات عالم تجارت آشناست و فقط راجع به پول صحبت می کند و طبق گزارش ها به مدیر جمهور فرانسه گفته است که از بردن پول کشور عزیزمان ایران لذت ببرند. تمام تصور او از روابط و سیاست بین الملل حول محور کاسب کاری می گردد؛ چنانکه در جریان سفر خود به عربستان نیز با همین نظر در پی کاسبی بود. نتیجه چنین رویکردی آبروریزی آمریکا در سطح بین الملل و موضع گیری داخلی مردم و هیئت حاکمه آمریکا علیه مدیر جمهور این کشور است.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم آشنایی و اتکا هرچه زیاد به توان داخلی، تجربه برجام را تجربه ای بسیار مهم و عبرت آموز توصیف کرد و گفت: مذاکرات برجام نشان داد که جمهوری اسلامی اهل منطق و مذاکره است و با محاسبات دقیق بین المللی و ادبیات دیپلماتیک کاملاً آشناست. همچنین برجام نشان داد که جمهوری اسلامی متخلق به اخلاق مذاکره است و آمریکا نیز تصویر همه این موارد را نشان داد. تجربه دیگری که از برجام حاصل شد، اطمینان هرچه زیاد نسبت به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا بود و تجربه سوم نیز این بود که آمریکا در بعد پرده مذاکرات اهداف دیگری را دنبال می کرد لیکن آقای ترامپ مدعی است که قرار بود جمهوری اسلامی به روش دیگری عمل کند!

آملی لاریجانی با تاکید بر لزوم هوشیاری هرچه زیاد در برابر سیاست های خصمانه آمریکا، سخنان مدیر جمهور کشورمان درواکنش به بیانات ترامپ را شجاعانه، قاطعانه و به هنگام توصیف کرد و با تقدیر از مدیر جمهور بابت این موضع گیری گفت: ما نیز از چنین جهت گیریهایی در برابر آمریکا حمایت می کنیم و مدیر جمهور محترم نیز مطمئن باشند تا زمانی که چنین تصویر العمل هایی شجاعانه و قاطعانه ای وجود دارد مردم حمایت خواهند کرد و تحت رهبری های روشنگرانه و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب، توطئه های دشمن را ناکام خواهند گذاشت.

رئیس قوه قضاییه با اخطار به بعضی افراد و رسانه ها بابت انتشار تحلیل های همسو با دشمن خاطرنشان کرد: متأسفانه بعضی تحلیل ها شبیه تحلیل های دشمن است و این بسیار تأسف آور است که ما بین خودمان نیز سخنانی نظیر سخنان دشمن بر زبان بیاوریم. امروز مردم نیاز به انسجام هرچه زیاد و آشنایی صحیح از دشمن دارند بنابراین نباید دشمن را بزک کرد. بی تردید جمهوری اسلامی در مسئله برجام به طور کامل حسن نیت خود را نشان داد و به اندازه کافی هم کوتاه آمد تا یک کار منسجم صورت گیرد و توافق حاصل شود. واضح است که تمام خواسته های ما نیز در برجام محقق نشده است ولی به هرحال در ترازوی برجامی به این نقطه رسیدند که به این میزان از خواسته ها اکتفا شود. حال بعضی سخنان مبنی بر لزوم کارها فراتر و کوتاه آمدن در برابر سلطه گران به هیچ وجه پذیرفته نیست.

آملی لاریجانی در آخر این بخش از سخنان خود مردم کشورمان را حامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دانست و با بیان اینکه سپاه، محبوب مردم ماست ابراز امیدواری کرد که این نیروی با ارزش و فداکار کشور مسیر خود را طی کند و مسئولان جمهوری اسلامی نیز به گزافه گویی های مقامات آمریکایی در عمل پاسخ مناسبی بدهند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملکرد موسسات مالی و اعتباری و بعضی از بانکها تصریح کرد: به واسطه عملکرد این موسسات و بانکها، بعضی سپرده گذاران گرفتار مشکلاتی شده است اند. اولاً باید بپذیریم که بانک مرکزی در گذشته به وظایف خود درست عمل نکرده و کم کاریهایی داشته هست. با این حال با بروز بعضی مشکلات، بانک مرکزی، مجلس، دولت و قوه قضاییه جهت حل این پرسشها وارد میدان شدند و جلساتی داشته ایم که بانک مرکزی اخیراً تلاش های خوبی داشته است.

آملی لاریجانی افزود: بعضی موسسات مالی با سوءاستفاده از اعتماد مردم وجوهی را جمع آوری کرده اند ولی این وجوه را در جایی غیر از محل خود سرمایه گذاری کرده و سودهای غیرعادی و غیرمعقول هم پرداخت می کردند. مردم باید هوشیار باشند که نفس پرداخت سودهای کلان و خارج از چارچوب مقررات بانکی کشور، نشان دهنده یک مسئله است و چنین سودهایی غالباً از طرق طبیعی حاصل نمی شود بلکه بخشی از سپرده های مردم است که در قالب سود پرداخت می شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به کارها اولیه دستگاه قضایی در برخورد با مواردی که سپرده گذاران دچار مسئله شده است اند، اظهار کرد: ما در گام اول تلاش کردیم که با توقیف اموال این موسسات، جلوی از بین بردن اموال مردم را بگیریم. گرچه بعضی افراد متأسفانه همین قدم صحیح، قانونی و شرعی را معکوس جلوه داده اند و در بعضی از شعب این موسسات در پاسخ به سپرده گذاران که وجه خود را مطالبه کرده اند پاسخ داده می شود که نمی توانیم پول شما را بدهیم لیکن قوه قضاییه آن را توقیف کرده است! این در حالی است که اگر ما طبق قانون اقدام به توقیف این اموال نمی کردیم، همین میزان از دارایی های موجود موسسات نیز که متعلق به مردم است به وسیله مدیران این موسسات از بین بردن می شد و از بین می رفت.

آملی لاریجانی یکی دیگر از کارها دستگاه قضایی در این عنوان را شناسایی اموال این موسسات و تلاش جهت تقسیم عادلانه این اموال بین سپرده گذاران برشمرد و اظهار کرد: این بخش کار به علت نحوه پرداخت سودها و میزان اموال بانکها بسیار پیچیده هست. به همین علت جهت طراحی ساز و کاری جهت تقسیم عادلانه اموال موسسات میان سپرده گذاران، جلسات متعددی را شخصاً با مدیر بانک مرکزی و بعضی اعضاء هیئت رئیسه مجلس داشته ام. در حال حاضر با تلاشهای بسیار، نزدیک به 98 درصد سپرده ها تصفیه شده است است و تنها 2 درصد باقیمانده که البته بلحاظ مبالغ سپرده ها میزان قابل توجهی را به خود تخصیص داده شده است می دهد.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: تمام تلاش ما این است که اجازه ندهیم اموال مردم از بین برود یا اموال موسسات بصورت غیرعادلانه تقسیم شود. البته نباید فراموش کنیم که کار قوه قضاییه یک کار اجرایی نیست و پولی هم در اختیار ندارد که بخواهد به سپرده گذاران بدهد. حتی اگر دستگاه قضایی چنین مبلغی را نیز در اختیار داشت به لحاظ قانونی نمی توانست اموال عمومی را دراختیار موسسات شخصی قرار دهد تا بدهی خود را پرداخت کنند.

آملی لاریجانی با بیان اینکه متخلفان، ضامن پرداخت بدهی ها و خسارتها هستند، به سپرده گذارانی که دچار مسئله شده است اند اطمینان داد که دستگاه قضایی، دولت، مجلس و بانک مرکزی تمام همت خود را معطوف حل این مسئله کرده اند و پای کار هستند تا این مسئله به عالی ترین وجه حل شود و البته مسلماً مدیران متخلف این بانکها را نیز به مجازات مقرّره خواهند رساند.

رئیس قوه قضاییه همچنین به مردم توصیه کرد که مطلقاً به موسسات غیرمجاز اعتماد نکنند و در عین حال با اشاره به شدت یافتن نظارت های دستگاه قضایی بر بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی نیز موظف است با نظارتهای پیگیر خود اجازه فعالیت به موسسات غیرمجاز را ندهد. هنگامی که جهت یک مغازه غیرمجاز، نظارت های شدیدی را اعمال می کنیم چگونه شعبات متفاوت یک موسسه مالی غیرمجاز می توانند در سراسر کشور فعالیت کنند و حتی تابلو داشته باشند.

آملی لاریجانی افزود: بانک مرکزی متعهد شده است است که تا آخر امسال به بانک ها و موسسات غیرمجاز سامان دهد؛ البته موسسات و بانک های مجاز نیز باید تحت نظارت مستمر بانک مرکزی باشند تا از بروز بعضی پرسشها نظیر پدید آمدن تراز منفی یا پرداخت سودهای خارج از چارچوب مقررات نظام بانکی جلوگیری شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان این که حضور دادستانی کل کشور نیز در شورای پول و اعتبار جدی تر شده است هست، نسبت به سامان دهی اوضاع کنونی ابراز امیدواری کرد و گفت: در جلساتی که با مسئولان بانک مرکزی و مقامات عالی نظام داشته ام این عنوان را مطرح کرده ایم که واقعاً کشور چه نیازی به این همه بانک شخصی دارد؟ بانکها حتی اگر مصداق بنگاه اقتصادی هم باشند نباید همچون بنگاه های اقتصادی که ساختمان سازی می کنند یا وارد تجارت خارجی می شوند، عمل کنند. بانکها باید خدمات بانکی ارائه کنند و کارهای اقتصادی کشور را با پرداخت تسهیلات حمایت کنند، نه اینکه خود وارد کارهای اقتصادی آنچنانی شوند. متأسفانه یک تلقی نادرست از دوران سازندگی به جا ماند که بانکهای شخصی مورد حمایت زیاد قرار گرفتند و تبدیل به بنگاه های اقتصادی خاص شدند. این نادرست ترین کار در نظام بانکی کشور بود لیکن بانک باید صرفاً حافظ پول و اموال مردم و ارائه دهنده خدمات بانکی و تسهیلات در حد مجاز باشد. علاوه براین، بانکها باید کفایتشان جهت پرداخت دیون مردم در حد استاندارد باشد. لذا با توجه به مجموع این پرسشها باید مانع ایجاد بی حساب و کتاب بانکها باشیم، بانکهای فعلی جهت ارائه خدمات بانکی به مردم کفایت می کنند.

آملی لاریجانی با تاکید بر لزوم تجدید نظر در قوانین بانکی و شدت یافتن نظارت بانک مرکزی بر بانک ها و موسسات مالی، خاطرنشان کرد: مردم عزیز مطمئن باشند در جایی که کاری مربوط به قوه قضاییه هست، دستگاه قضایی حتی فراتر از آن هر کمکی که بتواند خواهد کرد و آنچه تاکنون در این زمینه عمل کرده ایم نیز عالی ترین راه ممکن بوده هست. امیدواریم با حمایت دولت و بانک مرکزی، پرداخت ها به صورت عادلانه از طریق بانک ها به سپرده گذاران صورت گیرد و این مسئله برطرف شود.

بر اساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی اطراف اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.

واژه های کلیدی: مرکزی | اسلامی | آمریکا | آمریکایی | لاریجانی | بانک مرکزی | قوه قضاییه | انقلاب اسلامی | مقامات آمریکا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog