سربروس کاشان اسلامی انتخابات داوطلبان شورای اسلامی

سربروس: کاشان اسلامی انتخابات داوطلبان شورای اسلامی انتخابات شوراهای اسلامی اصفهان اخبار انتخابات96

گت بلاگز لرستان هفته محیط زیست ، چگونه از محیط زیست خود محافظت کنیم؟

زباله | آلودگی | استفاده | پلاستیک | مراسم ها | استفاده | حیوانات | پلاستیک | سطل زباله | کیسه زباله

هفته محیط زیست ، چگونه از محیط زیست خود محافظت کنیم؟

به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از لرستان؛ امروزه پرسشها محیط زیستی رو به رشد بوده و فعالان محیط زیست ایده های بدیعی جهت حفظ اکوسیستم ارائه می کنند. با این که تلاش های شماری در جهت حفظ زمین از فاجعه زیست محیطی صورت گرفته هست، ولی ترساندن اکوسیستم از جهات متفاوت همچنان ادامه داشته و ممکن است در نهایت موجب از بین رفتن آن شود. شاید فکر کنیم وظیفه فعالان محیط زیست است که اکوسیستم را حفظ کنند، ولی نمی توانیم به این بهانه از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم. این وظیفه همه ما است که جلوی تخریب زمین و محیط زیست آن را بگیریم. ما که ساکنین کره زمین هستیم، مورد نیاز است که کارها فوری جهت کم کردن تمام احتمالات از دست رفتن این منزل قشنگ و چیزهایی که در آن واقع شده است است را انجام دهیم. اگر همه دست به دست هم بدهیم می توانیم عوض کردن اساسی ایجاد کنیم و شاید ظرف چند سال آینده ببینیم میزان ویرانی محیط زیست کم کردن یافته هست.
دفع زباله

عبارات مهم : زباله

پس از صرف یک فنجان چای در کنار جاده، لیوان یک بار مصرف را کجا می اندازیم؟ چه تعداد از ما زباله هایمان را در کیسه زباله نگه می داریم تا یک سطل زباله پیدا کنیم؟ ما باید به خودمان و افراد دیگری که جهت تفریح به محیط زیست می آیند بهداشت مربوط به محیط زیست را یاد دهیم. ر ها کردن زباله ها و پلاستیک ها در محیط نه تن ها موجب تکثیر پشه ها و باکتری ها و میکرب های دیگر می شود بلکه موجب آلودگی خاک نیز می شود، زیاد مردم فکر می کنند پاکیزگی تن ها مربوط به منزل است و به آسانی زباله هایشان را در بزرگراه می اندازند، این تفکر مثل این است که فرد بخشی از منزل اش را پر از زباله کند بدون این که آن فضا را بخشی از منزل اش بداند. این احساس که کره زمین منزل ماست به فرد کمک می کند که این افکار اشتباه را کنار بگذارد، باید گهگاه به مقامات مسئول جهت شرکت دهی دفع مناسب زباله ها گوشزدهایی داده شود تا برنامه هایی جهت جمع آوری زباله هایی که در مناطق ریخته شده است را اجرا کنند.
توقف جنگل زدایی
از بین بردن جنگل ها به عنوان برنامه کاری پسا استعماری دیده می شود. استعمارگران درصد زیادی از گیاه های و حیوانات در کشورهای مستعمره را به دنبال تخریب منابع زندگی و نیز جهت ساخت بزرگراه هایی جهت سود بردن از مستعمره ارزش از بین بردند، میلیون ها حیوان جهت سرگرمی و نیز استفاده از بخش هایی از بدنشان مانند عاج، کشته شدند. زنجیره کشتن و تخریب منجر به ویرانی اولیه محیط زیست شد. این کشورهای مستعمره بعد از استقلال، روش های استعماری را دنبال کرده و شروع به جنگل زدایی کردند و هنوز هم این روند ادامه دارد. قطع درختان، میزان اکسیژن را کم کردن می دهد، منجر به فرسایش خاک و لغزش زمین می شود زیستگاه طبیعی حیوانات وحشی را از بین می برد و آن ها را مجبور به پیشروی به شهر ها و دِه ها می کند، در آنجا با گونه های خطرناک تری به نام انسان رو به رو می شوند و به خاطر آسیبی که جهت انسان ها دارند، بی رحمانه کشته می شوند. باید الزامی وجود داشته باشد که باید به جای هر درختی که جهت مصارف متفاوت بریده می شود، گیاهی کاشته شود. این باید شعار ما باشد: زندگی کن و اجازه زندگی بده.
ممنوعیت پلاستیک
پلاستیک در کنار بمب ها، جزء کشفیات و اختراعات آسیب رسان علمی است که به وسیله دانشمندان اختراع شده است هست. پلاستیک کلر دار بدترین تأثیر را روی زمین ایجاد می کند، آیا که مواد شیمیایی زیان بخشی تولید می کنند و هنگامی که آب در این زمین ها جاری می شود و به سفره های آبی می رسد، آن را نیز آلوده می کند. در واقع ما راهی جهت مردن کشف کرده ایم! تا به امروز گزارش شده است است که هنگامی که کیسه های پلاستیکی را به داخل آب می اندازیم یا روی زمین ر ها می کنیم، بیش از ۲۶۰ گونه جاندار می میرند و یا در پلاستیک ها محبوس می شوند. پلاستیک های تجزیه پذیر در بلندمدت تجزیه می شوند، ولی موجب تولید گاز متان می شوند که نقش مهم در گرم شدن کره زمین دارد. ما می توانیم از روزنامه های قدیمی جهت بسته بندی، از کیسه های کنفی به عنوان کیسه حمل و از بطری های شیشه ای یا کنفی به جای بطری های پلاستیکی استفاده کنیم. حتی اگر از کیسه های پلاستیکی استفاده مجدد کنیم بهتر از این است که هر بار از یک پلاستیک تازه استفاده کنیم، با این کار مقدار پلاستیک مورد استفاده کم کردن یافته و خطرات آن نیز به نسبت کمتر می شود.
استفاده کمتر از وسایل نقلیه شخصی
گاهی اوقات که گروه های متفاوت دعوت به اعتصاب یا راهپیمایی می کنند، شمار وسایل نقلیه در بزرگراه کم شده است و میزان آلودگی نیز کمتر می شود. اکنون وقت استفاده از دوچرخه و پیاده روی رسیده است که جنبه های مختلفی جهت سلامت انسان در بر دارد: با این کار هم می توانیم آلودگی ایجادشده به واسطه اتومبیل را کم کردن دهیم و هم میزان چربی و کلسترول بدنمان را تعدیل کنیم. باید از وسایل حمل ونقل عمومی استفاده کرده و استفاده از وسایل نقلیه شخصی را محدود کنیم. بسیاری از ما ممکن است پیش از این با زیاد کردن هزینه بنزین و گازوئیل به استفاده از حمل ونقل عمومی روی آورده باشیم. به هر علتی که باشد اگر چنین عمل نکنیم، با دنیایی رو به رو خواهیم شده است که مملو از مصنوعات ساخته بشر و عاری از هر گونه مخلوقات جاندار خواهد بود.
فستیوال های ایمن و بهداشتی
هر اجتماعی حول فستیوال ها، مراسم ها، تشریفات و سنت های خاص خود می چرخد، ولی به آلودگی هایی که در مراسم خوش حالی ها ایجاد می شود هرگز توجه نمی شود. استفاده از ظروف یک بار مصرف در مراسم خوش حالی ها و مراسم ها و ریختن آن ها در خیابان و جوی، حجم زیادی آلودگی ایجاد می کند. به جای آن می توان از ظروف کاغذی که با محیط زیست سازگار هستند استفاده کرد. با این کار قدمی جهت نجات محیط زیست برداشته ایم.
کشاورزی
در فرهنگ مصرف گرایی که در زیاد کشور ها غالب شده است هست، به تعادل محیط زیست آسیب وارد می شود. در گذشته، مردم جنگل ها را از بین می بردند تا به عنوان زمین کشاورزی از آن استفاده کنند، سپس با به وجود آمدن فست فود ها و غذاهای حاضری مردم زمین ها را ر ها کردند و کارخانه ها به جای آن ساخته شدند. اگر روزی چیزی جهت خریدن و خوردن نداشته باشیم چه می شود؟ کشاورزی را باید از خودمان شروع کنیم، گلدان یا سبزیجات در حیات پشتی بکاریم تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه و سلامتی، فرهنگ تولید را دوباره احیا کنیم. ما می توانیم مسئولان مربوطه را وادار به متوقف کردن تبدیل زمین ها به ساختمان و کارخانه کنیم.
جلوگیری از شکار غیرقانونی
نگهبانان جنگل با تمام وجود با شکار مبارزه می کنند، ولی هنوز حیوانات بی شماری به وسیله شکارچیان نابود می شوند. باید از اوضاع بد مدیریت و عملکرد اجتماعی به جای ایجاد آگاهی در بین مردم گلایه کرد. جهت ممنوعیت محصولات حیوانی باید قانون سخت گیرانه ای وجود داشته باشد و خریداران آن باید اشیاء خریداری شده است را کنار بگذارند. هنگامی که ببر ها کشته می شوند جمعیت گیاه خواران زیاد کردن یافته و باعث تضعیف پوشش گیاهی می شوند. این کار تعادل زنجیره غذایی را بر هم میزند و همه این ها به خاطر شکار بی رویه حیوانات اتفاق افتاده است که تن ها راه آخر دادن به آن مبارزه همگانی با شکار هست.
انتهای خبر / د

واژه های کلیدی: زباله | آلودگی | استفاده | پلاستیک | مراسم ها | استفاده | حیوانات | پلاستیک | سطل زباله | کیسه زباله

هفته محیط زیست ، چگونه از محیط زیست خود محافظت کنیم؟

هفته محیط زیست ، چگونه از محیط زیست خود محافظت کنیم؟

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog